JASKINIA RAJ, CENTRUM NAUKI LEONARDO DA VINCI- WYCIECZKA

W dniu 13 kwietnia uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce – Jaskini Raj. Po trasie turystycznej o długości 180 metrów grupę oprowadzała pani przewodniczka, która w fascynujący sposób przedstawiła historię jaskini. Grota urzekła wszystkich bogactwem i różnorodnością form naciekowych, często o oryginalnych kształtach. Uczniowie mieli też okazję zobaczyć w jaskini żywe nietoperze, które powoli zaczynają się wybudzać z zimowego snu.
   Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu, gdzie wzięli udział w warsztatach o krwi „Żyj zdrowo, by oddawać honorowo”, podczas których dowiedzieli się czym jest morfologia i badanie OB, w jaki sposób się je wykonuje, a także interpretuje ich wyniki. Zrozumieli też znaczenie transfuzji oraz rolę, jaką w tym wszystkim odgrywają grupy krwi.
   Potem uczniowie, poprzez zabawę przy stanowiskach multimedialnych i mechatronicznych, mogli poznać pięć czynności życiowych człowieka: oddychanie, bicie serca, reakcji na bodźce, utrzymywanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie, które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi.
   To były naprawdę niezwykłe lekcje spędzone nie w szkolnej ławce, ale w zupełnie innej scenerii.