
W dniu 3 października uczniowie klasy 7 wzięli udział w wycieczce do Oświęcimia, aby zwiedzić były, niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Wyjazd zorganizowany został przez Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach oraz Burmistrza Miasta Jędrzejowa. Szczególnym gościem, który nam towarzyszył podczas wycieczki był pan Jan Rudnicki, który jako 10-letnie dziecko trafił do niemieckiego obozu zagłady. Podczas zwiedzania opowiedział nam historię swojego życia i o tym czego doświadczył wraz z innymi więźniami. Już od pierwszych chwil pobytu dało się odczuć powagę tego miejsca. Przewodnik w bardzo przejmujący sposób opowiadał o historii obozu, losach więźniów oraz okrucieństwie, jakiego doświadczyli.
Zwiedziliśmy baraki więźniarskie, rampę kolejową, ogrodzenie z drutem kolczastym oraz ruiny komór gazowych. Największe wrażenie zrobiła na uczniach ogromna księga nazwisk pomordowanych spisana na dowód wiecznej pamięci, zdjęcia, osobiste przedmioty więźniów i fragmenty dokumentów.
Wyjazd był dla nas bardzo ważnym doświadczeniem. Pozwolił nam lepiej zrozumieć historię i uświadomić sobie, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o ofiarach wojny. Bardzo dziękujemy organizatorom za zaproszenie.




Więcej zdjęć na stronie naszego Facebook'a
