„Jeśli zapomnę o Nich - Ty, Boże na niebie zapomnij o mnie!”
pisał w III części „Dziadów” Adam Mickiewicz.
Te słowa przypomniane zostały dziś, 5 czerwca 2024 r., podczas uroczystości posadzenia i poświęcenia Dębu Pamięci dla uhonorowania posterunkowego Wincentego Chatysa, syna Ziemi Jędrzejowskiej, ofiarę Zbrodni Katyńskiej.
Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą polową Mszą Świętą, którą celebrował ksiądz proboszcz Parafii Jasionna Edward Iwan. Następnie uczniowie szkoły zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, którego tematyka dotyczyła Zbrodni Katyńskiej. Wiersze, piosenki patriotyczne, wspaniała sceneria oraz wzniosła atmosfera wywołały ogromne wzruszenie na twarzach zebranych. Po części artystycznej odbyło się odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz posadzenie Dębu Pamięci Wincentego Chatysa.
Ceremonię uświetniło wielu znamienitych gości, wśród których byli podpułkownik Krzysztof Banaś z Jasnogórskiego Korpusu Oficerskiego Wojska Polskiego, przedstawiciel IPN-u pan Marek Jończyk, pani Grażyna Szkonter prezes Zarządu Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Kielcach, pan Marek Godlewski – koordynator i inicjator lokalnych działań związanych z wydarzeniami historycznymi, komendant pan Piotr Piłatowski, dzielnicowy pan Marcin Molenda przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, wicestarosta pani Maria Barańska, Burmistrz Miasta Jędrzejowa pan Marcin Piszczek, sekretarz gminy Jędrzejów pani Renata Kawiorska, kierownik SCUW pani Ewa Fortunka, prezes ZNP pani Lidia Osinska, pani Ilona Sęk oraz pani Agnieszka Maciąg- Wojtanowska z Rady Miejskiej w Jędrzejowie, sołtysi miejscowości Jasionna pan Andrzej Pazyra oraz miejscowości Wólka pani Agata Blicharska, dyrektorzy okolicznych szkół, Koło Gospodyń Wiejskich z Jasionny i społeczność lokalna.
Bardzo dziękujemy za wszystkie serdeczne słowa, podziękowania i pochwały, którymi nas obdarzono. Jest to dla nas nie tylko wspaniała nagroda, ale także potwierdzenie, że to, co robimy, cieszy się uznaniem naszych gości.

Wiecej zdjeć na naszym fanpagu