Innowacja pedagogiczna „Wesoła gimnastyka buzi i języka” jest innowacją programowo -  metodyczną.

Innowacja polegać będzie na rozszerzeniu treści programowych zawartych w podstawie programowej przedszkola.

Zajęcia będą miały na celu wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z zaburzeniami mowy poprzez stymulowanie rozwoju mowy i języka, poszerzanie biernego i czynnego słownictwa,  rozwijanie słuchu fonematycznego, analizy i syntezy słuchowej, pamięci słuchowej, usprawnianie myślenia słowno-pojęciowego i przyczynowo-skutkowego,  doskonalenie wymowy już ukształtowanej, wdrażanie dzieci do twórczej aktywności słownej.

Program autorski  opracowany został aby :

- usprawnić  motorykę i koordynację narządów artykulacyjnych ; prawidłową postawę komunikacyjną;  poprawę artykulacji zaburzonych głosek u uczestników zajęć,  utrwalić poprawne wzorce artykulacyjne, usprawnić  funkcje  mające wpływ na rozwój mowy (pamięci, koncentracji uwagi, percepcję słuchową, wzrokową, ruchową  i myślenie), wzmocnienie samooceny i chęci pokonywania trudności; podniesienie świadomości rodziców w zakresie profilaktyki logopedycznej, rozwoju mowy dziecka i najczęściej występujących zaburzeń mowy, wsparcie uczniów i ich rodziców w sytuacjach dla nich trudnych.

Przewidywane efekty/korzyści wdrożenia innowacji

Ø  utrwalenie poprawnego wzorca artykulacyjnego

Ø  wzbogacenie słownictwa,

Ø  usprawnianie funkcji mającymi wpływ na rozwój mowy,

Ø  usprawnienia motoryki narządów artykulacyjnych,

Ø  poprawy wymowy,

Ø  rozwoju i usprawnienia słuchu fonemowego.